בייביסיטרים

ה"בייביסיטרים" או "מחסני הילדים" בדרום תל אביב

בתל אביב חיים יותר מ-4500 ילדי פליטים שטרם מלאו להם שש שנים. רובם נולדו פה, בישראל. מדי יום, כאשר הוריהם יוצאים לחפש מקורות פרנסה, שתבטיח להם קורת גג ומזון, הפעוטים האלה נותרים מאחור. מצטופפים בגני ילדים מאולתרים, המכונים "בייביסיטרים", או "מחסני ילדים".

בדרום תל אביב פועלים יותר מ-80 גנים כאלה. הקימו אותם נשים אפריקניות, שרובן חסרות רקע מקצועי בתחום הטיפול והחינוך לגיל הרך. בכל רגע נתון, מחמש בבוקר ולפעמים עד תשע ועשר ואפילו מאוחר יותר בלילה, שוהים שם התינוקות והילדים, בצפיפות שקשה לתאר. בגנים האלה, הפועלים בחדרים הצפופים ואפילו במרתפים המחניקים, הילדים חשופים למפגעי בטיחות חמורים, כמו חוטי חשמל גלויים או בלוני גז בתוך הבית.

בכל רגע נתון אפשר למצוא ב"מחסן ילדים" כזה, עשרות תינוקות ופעוטות הסובלים מהזנחה פיזית ורגשית. רבים מהתינוקות שוכבים על גבם במשך שעות ארוכות בלולי הפלסטיק הרבים, הדחוסים בחדרים הקטנים, שבדרך כלל אין בהם אור שמש או אויר. ימים שלמים חולפים, בלי שהתינוקות יזכו אפילו לחיבוק או להפעלה. מאז שנת 2010 מתו ב"מחסני הילדים" הללו 19 תינוקות. בראשית 2015 מתו במהלך חודש וחצי 5 מהם, בגלל העדר השגחה ראויה וגם בגלל מחלות ילדים שגרתיות שלא טופלו כראוי.

למרבה הצער, גם הפעוטים, שכבר למדו לעמוד וללכת, בכוחות עצמם, סובלים שם מהזנחה קשה. עד גיל 3 רבים מהם מעבירים את ימיהם בצפייה ממושכת בטלויזיה, ולא זוכים אפילו לצאת לשחק בארגז החול או להשתעשע עם הנדנדה והמגלשה בגינה השכונתית.

השכר החודשי שמשלמים ההורים עבור השירות המתואר כאן נע בין 500-700 שקלים בלבד. חשוב להדגיש כי בארצות מוצאם של ההורים לא פועלים "בייביסיטרים" כאלה, אך מצבם הכלכלי הקשה של ההורים מניע אותם להשאיר את ילדיהם בתנאים הקשים הרווחים בגנים המופעלים בדרום תל אביב.

אפשר לעזור לפעוטים האלה

באליפלט - אזרחים למען ילדי פליטים, אנחנו פועלים מדי יום כדי לעזור ולהציל עוד ועוד תינוקות ופעוטים כאלה מגורל דומה. המתנדבים שלנו מסייעים לטפל במשך היום בכ-1000 תינוקות וילדים השוהים בעשרים ושישה מהגנים.  מדי יום אנו מפעילים את הקטנטנים במגוון פעילויות העשרה, מוציאים אותם אל גני משחקים סמוכים, דואגים לשמירת בריאותם, בטיחותם והתפתחותם התקינה של התינוקות והילדים, ומבטיחים מענה לכל צרכיהם הבסיסיים.

מתנדבי העמותה גם מאתרים בגנים ילדים בסיכון ודואגים שיקבלו טיפול ראוי מרשויות הבריאות והחינוך. בנוסף, המתנדבים שלנו מקיימים גם פעילויות הדרכה למטפלות ולהורים.

העמותה תומכת בעשרים ושישה מהגנים. בעזרת תרומות של אזרחים וחברות, העמותה מספקת מזון, חיתולים חד פעמיים, תרופות וטיפול רפואי, מסייעת לכסות את עלויות מוצרי החשמל והפעלת המטבח, רוכשת מזרונים למנוחה, תורמת צעצועים, משחקים וספרים.

על פעילות מגוונת זו, שמטרתה להבטיח את שלומם של התינוקות והילדים של קהילת הפליטים ולחלץ אותם ממצוקתם הנוראה, זכתה עמותת אליפלט בשנת 2015 באות הנשיא למתנדב ובפרס יגאל אלון על עשיית מופת התנדבותית, וב-2016 בציון לשבח מוועדת פרס לזכויות אדם של הרפובליקה הצרפתית.

מה אנחנו עושים?

החזון שלנו הוא לחלץ את ילדי קהילת הפליטים ממעגל המצוקה בו הם לכודים ולהבטיח את שלומם ואת בריאותם הפיזית והרגשית. אנחנו שואפים לספק לכמה שיותר תינוקות וגם לילדי גני החובה ובתי הספר, סביבה בטוחה, מפתחת ומעשירה לגדול בה. סביבה המספקת להם חום ואהבה, חמלה ואמפתיה, ומבטיחה כי יסופקו כל צרכיהם הפיזיים, הרגשיים והאינטלקטואליים. סביבה המאפשרת להם לא לחוש נרדפים, אלא לממש את הפוטנציאל הטמון בהם. לטובתם וגם לטובת החברה שבה הם חיים, עד שיתאפשר להם לשוב בשלום למדינות מהן נמלטו הוריהם, שכל רצונם היה להציל את חייהם.

בעמותת אליפלט אנחנו מאמינים שביחד, נוכל לשנות את תנאי החיים הקשים, המסוכנים ומעכבי ההתפתחות של התינוקות וילדי הפליטים החיים בינינו. אנחנו מאמינים שבעזרת חיבוק ועוד חיבוק, תרומה ועוד תרומה, הושטת יד ועוד יד, אנחנו יכולים לעזור לעוד ועוד מאלפי הילדים לא רק לשרוד אלא גם לפרוח. כל תרומה שלך למטרה זו משמעותית עד מאוד, מתקבלת בהוקרה גדולה ותורמת ישירות להצלתם של הילדים. אנו קוראים גם לקהילות וליחידים המעוניינים לאמץ גנון או לאמץ מועדונית טיפולית לפנות אלינו. יחד, נוכל למצוא את הדרך הטובה ביותר לעשות זאת.

לתרומה כספית אנא לחצו כאן.
פרטים על אפשרויות ההתנדבות ניתן למצוא כאן, באימייל וגם בדף הפייסבוק של אליפלט

לאליפלט יש אישור מס הכנסה לעניין תרומות לפי סעיף 46.