פרוייקטים קודמים

המועדוניות הטיפוליות של אליפלט (נסגרו באוגוסט 2018)

אנחנו גאים ואוהבים לראות את ההתפתחות המרשימה והנפלאה של ילדי המועדוניות שלנו. ילדים שגדלו בחסך, שסבלו מעיכוב התפתחותי, ששנות ילדותם עוברות במצוקות רגשיות וכלכליות, הולכים ומתפתחים מול עינינו וממש פורחים ומשגשגים. במועדוניות שלנו הם מגבשים לעצמם זהות וערך עצמי ומקבלים כלים טובים להשתלבות ולהצלחה בלימודיהם במערכת החינוך הישראלית.

כיום משרתות המועדוניות שלנו כ-60 ילדים, מגיל שלוש עד עשר. הן מהוות עבור הילדים בית חם ומסגרת מחנכת, מטפלת ומעשירה. השאיפה שלנו היא להרחיב את ההזדמנות עבור עוד ועוד ילדים. אליפלט בחרה להתמקד השנה בפיתוח המועדוניות הטיפוליות שהקימה ובגיוס משאבים לפתיחת מועדוניות נוספות. עלות הפעלת מועדונית היא כ-120,000$ בשנה: שכירת המקום, הכשרתו וציודו כבית חם ומעשיר לילדים, אספקת ארוחה מזינה ותשלום משכורות לצוות המקצועי הכולל שתי מדריכות ישראליות ושתי בנות השירות הלאומי. יוזמות כאימוץ מועדונית או תרומות לפעילות זו יסייעו לנו מאוד להיענות לצרכים העצומים ולפתוח בהקדם מועדוניות נוספות.

המועדונית הטיפולית לגילאי 6-10

את המועדונית לילדים הגדולים פתחנו בשנת 2014. המועדונית מעוצבת כבית חם: חלל מרווח, מאובזר ומצויד, עם חצר גדולה המשמשת לגינון ולמשחק. הילדים, שנהגו קודם להסתובב לאחר שעות הלימודים ועד שעות הערב המאוחרות ברחובות המסוכנים ללא השגחת מבוגר, מגיעים אליה היישר מבתי הספר ושוהים בה עד ערב. צוות המועדונית כולל שתי מדריכות ישראליות, שתי מתנדבות שירות לאומי, ומעגל רחב של מתנדבים מסורים. בשעות הערב מתקיימות במועדונית פעולות הדרכה והכשרה להורים ולגננות ופעולות תרבות של קהילת הפליטים.

במועדונית יש ילדים שאנו מלווים כבר יותר מחמש שנים, מאז פגשנו בהם לראשונה, פעוטות חרדים ונטולי כל אימון בישראלים, בעקבות האירוע הנורא בו הושלכו בקבוקי תבערה על הבייביסיטר ששימש עבורם כמעון יחיד. אליהם נוספו עם הזמן ילדים שנהגו לשוטט ברחובות ללא השגחה. בזכות המועדונית הן הילדים והן משפחותיהם מתחזקים ופורחים ואנחנו מלאי התרגשות מהתמורה העצומה באישיותם, בהישגיהם ובחייהם.

כמה מהילדים נולדו בארצות מוצאם ונושאים איתם זכרונות טראומטיים ממסע הבריחה.  עם התופת הזו הם מתמודדים, בנוסף לילדותם הגזולה בבייביסיטרים שלרבים מהם שימשו גם כבית. בעיקר בגלל המצוקות הרגשיות והכלכליות שחוו אמותיהם. אל חיי הפחד והרדיפה כילדי פליטים הצטרפו עם הזמן גם הקשיים הרבים בהשתלבותם ובהצלחתם בלימודיהם בבתי הספר הישראלים.

במועדונית שלנו, לעומת זאת, הם זוכים לטיפול, לחיבוק ולהקשבה, לחינוך ולהעשרה היצירתית והתרבותית שהם כה זקוקים לה. למענם הקמנו בית ומשפחה תומכת של מתנדבים מתחומי התרפיה, האמנות וההוראה. משפחה המחבקת באהבה ובהבנה את הקשיים שלהם ומצמיחה ומפריחה אותם למצות את הפוטנציאל הנפלא הטמון בהם.

כאשר פתחנו את המועדונית לילדי בית הספר גילינו שגם לגדולים ביניהם קושי גדול בקריאת עברית. במהלך החופש הגדול התגייסו המתנדבים למתן שיעורים פרטיים ועם פתיחת שנת הלימודים הנוכחית כל ילדי המועדונית שבו לבית הספר כשהם שולטים בקריאה. האושר הנוסף היה לגלות את הרעב שלהם לקריאת ספרים ובספריית מועדונית הגדולים שלנו אנחנו מרבים לחדש את מבחר הספרות הישראלית באמצעות תרומות ספרים איכותיים שאנו מקבלים.

לצד הסיוע הרב בלימודים מתקיימים במועדונית גם חוגים רבים. הילדים יכולים להשתתף בחוגי יצירה, אמנות, נגינה, יוגה ועוד. לקחת חלק בפעילות תרפויטית עם בעלי חיים, בגינון, בבישול ועוד. הילדים זוכים גם לצאת לטיולים ולמופעים.

אנו מאוד גאים בהופעתם המרשימה של ילדי מקהלת המועדונית ששרו בטקס הענקת "אות הנשיא למתנדב" לעמותת אליפלט. כשרונם סחף את הקהל והם זכו לחיבוקים חמים מהנשיא ראובן ריבלין.

בזכות שיתופי פעולה יפים עם תלמידי תיכון, תנועת הצופים, מושבים וקיבוצים, אנחנו זוכים לטפח בהם חלומות חדשים ואף לראות אותם מגשימים אותם. העבודה ההתנדבותית, בצוותא, מאפשרת לנו לראות אותם הופכים מילדים נזקקים לילדים העוסקים בנתינה ובסיוע לאחרים.

אנחנו רואים בילדים שלנו את מנהיגי העתיד של קהילותיהם ובמועדונית המלבבת שלנו מודל להצלחה ולתקווה. החזון שלנו הוא לחזק ולהרחיב את פעילות המועדונית לגדולים וללוות את הילדים עד סיום לימודיהם התיכוניים. עזרו לנו להגשים אותו בתרומות ובהתנדבות איתם ולמענם.

המועדונית הטיפולית לגילאי ​6-7

המועדונית הוקמה בשנת 2014 ופועלת בשכונת שפירא שבדרום תל-אביב. במועדונית יש שני חדרי פעילות שאובזרו היטב לצרכי הילדים, חדר לטיפולים ולמפגשים עם ילדים והורים, מטבח וחדרי שירותים וגם חצר אחורית קטנה שהוכשרה למשחק. הילדים מגיעים למועדונית בצהריים בעזרת מתנדבים האוספים אותם מבתי הספר. במועדונית, ממתין להם הצוות עם ארוחה חמה ומגוון פעילויות המסתיימות בשעה 18:30 בערב. המועדונית משמשת גם למפגשי הדרכה להורים ולגננות בגני ילדי הפליטים להם מסייעת אליפלט.

הקמת המועדונית לילדים נתנה מענה לחסר העצום במסגרות משמורת ותמיכה חינוכית ולימודית. הנסיון המצטבר מראה כי לילדי הפליטים קשיי השתלבות מיוחדים בבתי הספר הישראליים, הנובעים מתנאי החסר והצפיפות החריגים בהם גדלו. בהגיעם למערכת החינוך הישראלית הם סובלים מנזקי העיכוב ההתפתחותי המשמעותי, אין להם עדיין את ההרגלים הדרושים במסגרת החינוכית והעברית שבפיהם דלה מאוד.

הילדים גדלו בבייביסיטרים.רוב שעות היום עד גיל 3, ללא מעש, ללא כל פעילות מעשירה, מהנה או מפתחת, בדרך כלל מול מסך הטלויזיה המרצד. זהו מעגל יומיומי החונק את פוטנציאל ההתפתחות שלהם.

הפיקוח של רשויות המדינה על גני ילדי הפליטים פועל לאסור על המצאות ילדים מעל גיל שלוש במסגרות אלה. מדובר ביוזמה מבורכת לכשעצמה, אך לא נמצא עדיין פתרון שייספק משמורת בטוחה אחרת עבור ילדים קטנים אלה.

המטרה כי הילדים יוכלו להשתלב טוב יותר בבתי הספר ובתנועות הנוער, באמצעות הליווי והלימוד להם יזכו במועדונית הטיפולית. בחזוננו, יזכו מאות הילדים, שלעזרתם נחלצנו עוד כתינוקות, להיגאל מילדותם האומללה ולממש את הפוטנציאל האמיתי שלהם להישגים, לשמחת חיים ולנתינה וסיוע לילדים אחרים.

בצד הפעילות למען הילדים אנו מעמיקים את הפעילות המעצימה להורים ולגננות בבייביסיטרים של ילדי הפליטים. בשעות הערב מהווה המועדונית מרכז הכשרה, הדרכה וגיבוש עבורם. מדריכים ומטפלים מקיימים בהתנדבות מערך מגוון של פעילויות שנועדו להגביר את האחריות והמעורבות בטיפוח הילדים, לחיזוק הקשר שלנו עם הקהילה ולחיזוק עצמאותה. אנו שמחים להעניק הזדמנות לאנשי הקהילה ללמוד ולרכוש כלים מקצועיים שיאפשרו לחבריה להקים בעצמם מועדוניות דומות.

מדי יום אנחנו זוכים לראות איך עיניים כבויות של ילדים קטנים הופכות בורקות כשהם מגיעים למועדונית ומתקבלים בה על ידי הצוות והמתנדבים בחיבוק ובחמימות. ילדים אלה זוכים, לראשונה בחייהם, ליהנות מסביבת פעילות ראויה ומעשירה. עזרו לנו בתרומות ובהתנדבות להקנות את האושר הזה לעוד ילדים רבים המייחלים לו. יחד, נוכל להביא אותם אל חוף מבטחים.

אנחנו רואים בילדים שלנו את מנהיגי העתיד של קהילותיהם ובמועדונית המלבבת שלנו מודל להצלחה ולתקווה. החזון שלנו הוא לחזק ולהרחיב את פעילות המועדונית לגדולים וללוות את הילדים עד סיום לימודיהם התיכוניים. עזרו לנו להגשים אותו בתרומות ובהתנדבות איתם ולמענם.

הפרויקט הרפואי-טיפולי-התפתחותי של אליפלט

רק לשליש מילדי הפליטים השוהים בדרום תל אביב יש ביטוח רפואי בקופת חולים. הנגישות של הילדים לשירותי בריאות מאד מוגבלת.

אליפלט, הערה לבעייתיות של המצב המאתגר הזה, מפעילה פרויקט דגל של סיוע רפואי, טיפולי והתפתחותי, המיועד לשמור על בריאותם של בני ה- 0 עד שש, המטופלים בגנונים ובמועדוניות שלנו. לפרויקט מציל החיים של העמותה התגייסו מתנדבים מומחים בתחומי רפואת הילדים ורפואת השיניים לילדים, וגם כאלה המתמחים בטיפול בגוף ובנפש, ובאיתור ילדים עם קשיים מיוחדים ועיכוב התפתחותי. כל אחת ואחד מהמשתתפים בפרויקט עושה כמיטב יכולתו כדי להעניק את הסיוע הדרוש לילדים.

איך פועל הפרויקט הרפואי שלנו?

הפרויקט הרפואי המסייע שמפעילה העמותה מבוסס על כמה מעגלים חיוניים:

  1. מעגל האיתור וההדרכה - במסגרתו, מתנדבים מתחום התפתחות הילד מבקרים בקביעות בגנים ומאתרים תינוקות ופעוטות עם בעיות רפואיות והתפתחותיות. בהמשך, מדריכים אנשי המקצוע את הורי הילדים והתינוקות וגם את המתנדבים המסייעים להם. גישה משתפת זו מאפשרת להעניק לילדים שאותרו, את הטיפול המדויק שכל כך דרוש להם.
  2. מעגל החיסונים והטיפולים - במסגרתו, מסייעת העמותה בהשגת חיסונים וטיפולים חיוניים ממרפאת "בטרם" ו"רופאים לזכויות אדם" וממומחים מתנדבים בתחומי רפואה ייחודיים.
  3. מעגל בריאות השיניים - במסגרתו, מאבחנים רופאי שיניים מתנדבים מהו הטיפול הדרוש לילדים. עמותת אליפלט זוכה לסיוע רב מהפקולטה לרפואת שיניים באוניברסיטת תל-אביב ומרופאים מתנדבים ומופלאים. אלה מסייעים לילדים ודואגים לבצע בקליניקות שלהם את טיפולי ההצלה והשיקום היקרים, כתרומה לילדים.
  4. מעגל הטיפול בצרכים המיוחדים - במסגרתו, מטפלים מתחומי הפסיכולוגיה וקלינאות התקשורת מסייעים לילדים בהתמודדותם עם צרכים מיוחדים שונים ומדריכים גם את מתנדבי אליפלט כיצד לפעול ולסייע . לעמותה יש צורך מתמיד בהרחבת מעגל מטפלים זה ובהעשרתו.
  5. מעגל ההסעות - במסגרתו, מתנדבי העמותה מסיעים את הילדים אל הטיפולים הדרושים להם.
  6. מעגל ההצטיידות - במסגרתו, מגייסת העמותה תורמים המעוניינים לסייע ברכישה ובחידוש של ערכות "עזרה ראשונה" המותאמות במיוחד לצרכים של הגנונים מרובי הילדים.

ספר הצביעה של עמותת אליפלט

בתרומת בכירי הכותבים והמאיירים לילדים יצרנו פרויקט מופלא ומרגש המזמין את כולנו - גדולים וקטנים - לצבוע יחד את חיי הילדים בכל צבעי הקשת, ולשפר את עתידם.

בכירי הכותבים לילדי ישראל, דתיה בן דור ויהודה אטלס, נרתמו בהתנדבות, ביחד עם האהובים במאיירים שלנו, ליצירת פנינה מרגשת, המעצימה ערכים כגון: חמלה, אמפתיה, ערבות הדדית, סובלנות, קבלה עצמית וקבלת השונה. בספר הצביעה הגדול שלנו (84 עמודים בכריכה קשה וצבעונית) ממתינים ומשתוקקים לצביעה איורים נפלאים מחיי היומיום ומחיי הרגש של הילדים ; ילדים כילדינו, וכמו הילדים שהיינו, המשוועים לילדות שמחה יותר, לנראות ולחיבוק. אנחנו מזמינים אתכם ליצירה משותפת ומעצימה שבכוחה לשנות לטובה את מציאות חייהם.

האזינו לראיון עם יעל גבירץ ברדיו תל אביב »

* * *

תודתנו הנרגשת ליהודה אטלס ולדתיה בן דור - על תרומת שיריהם הנפלאים לספר.
לכל 39 המאיירות והמאיירים המופלאים על התגייסותם ונדיבותם, על שהעניקו ממלוא טובם ועזרו לנו בכישרונם ומחשבתם לברוא את הספר הקסום הזה:
דויד פולונסקי, רותו מודן, זאב אנגלמאייר, ענבל אבן, אורית ברגמן, אמיתי סנדי, מיכל טמיר אדרי, איתמר דאובה, דני קרמן, מישל קישקה, נעמה בנזימן, גפן רפאלי, איה גורדון נוי, שחר קובר, רוני פחימה, צחי פרבר, ענבל לייטנר, עובדיה בנישו, תמר מושקוביץ, ג'ני מייליכוב, הילית שפר, איציק רנרט, אביאל בסיל, אורי טור, אורית עריף, אמי רובינגר, יוסי אבולעפיה, גלעד סליקטר, ולי מינצי, מיקי בן כנען, עמית טריינין, דניאל פלג, הדר ראובן, טלי יאלוניצקי, מרב סלומון, נטעלי גבירץ, ניר מולד, נעם נדב ועומר הופמן.
לתמר בר דיין, מעצבת הספר,
שתרמה את חוטי המשי שלה כדי לכרוך יחד את כל הלבבות והכישרונות המרגשים לספר צביעה שטרם היה כמותו.

כתבו עלינו

גם הביקורת מהללת את הספר - בחרנו להביא לכם את מאמרה המעמיק של יעל דר, חוקרת ספרות ילדים ותרבות ילדים ישראלית, פרופסור חבר בתוכנית הלימודים לתואר השני בתרבות הילד והנוער, בבית הספר למדעי התרבות ע"ש שירלי ולזלי פורטר שבאוניברסיטת תל אביב, שראה אור במדור "ספרים" בעיתון "הארץ":

ספרי ילדים, מרגע שמתחילים לקרוא בהם, מופעלת באמצעותם הקשבה נדירה לקולם של אחרים: הישיבה יחד, ההאזנה הקשובה לקולה של אמא ולקולן של הדמויות בתוך הסיפור שיוצאים מפיה, ההשתקעות באיורים, ההתמסרות לנקודת מבטו של המאייר, קצב הדפדוף שקשוב לקצב קריאתם של כל הקוראים, מבוגרים וילדים, ההזדהות הרגשית עם הדמות, הסקרנות כלפי עולמה — כל אלה מתרגלים הכרה באחר ומוכיחים, גם לבני השנתיים־שלוש, כמה משתלם להקשיב לקולם של אחרים.

הספר "בכל צבעי הקשת", פרי יוזמתה הברוכה של עמותת אליפלט (אזרחים למען ילדי פליטים), מצעיד את פוטנציאל ההקשבה הזה עוד צעד אחד קדימה, אל מקהלת קולות גדולה במיוחד, בספר עצמו ובעולם הממשי שאליו הוא מיועד.

תחילה לעולם הממשי: הספר נועד להסב את תשומת הלב לילדים שקופים במיוחד בחברה הישראלית, ילדי משפחות מבקשי המקלט. הוא מבקש להנכיח אותם בין דפי הספר כ"אני" דובר, ולפנות אליהם גם כקוראים פוטנציאליים.

להמשך המאמר באתר הארץ » או להורדה בקובץ פי.די.אף »

עוד כתבו עלינו:

איורים מתוך הספר