המועדונית הטיפולית לגילאי 6-10

המועדוניות הטיפוליות של אליפלט (נסגרו באוגוסט 2018)

אנחנו גאים ואוהבים לראות את ההתפתחות המרשימה והנפלאה של ילדי המועדוניות שלנו. ילדים שגדלו בחסך, שסבלו מעיכוב התפתחותי, ששנות ילדותם עוברות במצוקות רגשיות וכלכליות, הולכים ומתפתחים מול עינינו וממש פורחים ומשגשגים. במועדוניות שלנו הם מגבשים לעצמם זהות וערך עצמי ומקבלים כלים טובים להשתלבות ולהצלחה בלימודיהם במערכת החינוך הישראלית.

כיום משרתות המועדוניות שלנו כ-60 ילדים, מגיל שלוש עד עשר. הן מהוות עבור הילדים בית חם ומסגרת מחנכת, מטפלת ומעשירה. השאיפה שלנו היא להרחיב את ההזדמנות עבור עוד ועוד ילדים. אליפלט בחרה להתמקד השנה בפיתוח המועדוניות הטיפוליות שהקימה ובגיוס משאבים לפתיחת מועדוניות נוספות. עלות הפעלת מועדונית היא כ-120,000$ בשנה: שכירת המקום, הכשרתו וציודו כבית חם ומעשיר לילדים, אספקת ארוחה מזינה ותשלום משכורות לצוות המקצועי הכולל שתי מדריכות ישראליות ושתי בנות השירות הלאומי. יוזמות כאימוץ מועדונית או תרומות לפעילות זו יסייעו לנו מאוד להיענות לצרכים העצומים ולפתוח בהקדם מועדוניות נוספות.

המועדונית הטיפולית לגילאי 6-10

את המועדונית לילדים הגדולים פתחנו בשנת 2014. המועדונית מעוצבת כבית חם: חלל מרווח, מאובזר ומצויד, עם חצר גדולה המשמשת לגינון ולמשחק. הילדים, שנהגו קודם להסתובב לאחר שעות הלימודים ועד שעות הערב המאוחרות ברחובות המסוכנים ללא השגחת מבוגר, מגיעים אליה היישר מבתי הספר ושוהים בה עד ערב. צוות המועדונית כולל שתי מדריכות ישראליות, שתי מתנדבות שירות לאומי, ומעגל רחב של מתנדבים מסורים. בשעות הערב מתקיימות במועדונית פעולות הדרכה והכשרה להורים ולגננות ופעולות תרבות של קהילת הפליטים.

במועדונית יש ילדים שאנו מלווים כבר יותר מחמש שנים, מאז פגשנו בהם לראשונה, פעוטות חרדים ונטולי כל אימון בישראלים, בעקבות האירוע הנורא בו הושלכו בקבוקי תבערה על הבייביסיטר ששימש עבורם כמעון יחיד. אליהם נוספו עם הזמן ילדים שנהגו לשוטט ברחובות ללא השגחה. בזכות המועדונית הן הילדים והן משפחותיהם מתחזקים ופורחים ואנחנו מלאי התרגשות מהתמורה העצומה באישיותם, בהישגיהם ובחייהם.

כמה מהילדים נולדו בארצות מוצאם ונושאים איתם זכרונות טראומטיים ממסע הבריחה.  עם התופת הזו הם מתמודדים, בנוסף לילדותם הגזולה בבייביסיטרים שלרבים מהם שימשו גם כבית. בעיקר בגלל המצוקות הרגשיות והכלכליות שחוו אמותיהם. אל חיי הפחד והרדיפה כילדי פליטים הצטרפו עם הזמן גם הקשיים הרבים בהשתלבותם ובהצלחתם בלימודיהם בבתי הספר הישראלים.

במועדונית שלנו, לעומת זאת, הם זוכים לטיפול, לחיבוק ולהקשבה, לחינוך ולהעשרה היצירתית והתרבותית שהם כה זקוקים לה. למענם הקמנו בית ומשפחה תומכת של מתנדבים מתחומי התרפיה, האמנות וההוראה. משפחה המחבקת באהבה ובהבנה את הקשיים שלהם ומצמיחה ומפריחה אותם למצות את הפוטנציאל הנפלא הטמון בהם.

כאשר פתחנו את המועדונית לילדי בית הספר גילינו שגם לגדולים ביניהם קושי גדול בקריאת עברית. במהלך החופש הגדול התגייסו המתנדבים למתן שיעורים פרטיים ועם פתיחת שנת הלימודים הנוכחית כל ילדי המועדונית שבו לבית הספר כשהם שולטים בקריאה. האושר הנוסף היה לגלות את הרעב שלהם לקריאת ספרים ובספריית מועדונית הגדולים שלנו אנחנו מרבים לחדש את מבחר הספרות הישראלית באמצעות תרומות ספרים איכותיים שאנו מקבלים.

לצד הסיוע הרב בלימודים מתקיימים במועדונית גם חוגים רבים. הילדים יכולים להשתתף בחוגי יצירה, אמנות, נגינה, יוגה ועוד. לקחת חלק בפעילות תרפויטית עם בעלי חיים, בגינון, בבישול ועוד. הילדים זוכים גם לצאת לטיולים ולמופעים.

אנו מאוד גאים בהופעתם המרשימה של ילדי מקהלת המועדונית ששרו בטקס הענקת "אות הנשיא למתנדב" לעמותת אליפלט. כשרונם סחף את הקהל והם זכו לחיבוקים חמים מהנשיא ראובן ריבלין.

בזכות שיתופי פעולה יפים עם תלמידי תיכון, תנועת הצופים, מושבים וקיבוצים, אנחנו זוכים לטפח בהם חלומות חדשים ואף לראות אותם מגשימים אותם. העבודה ההתנדבותית, בצוותא, מאפשרת לנו לראות אותם הופכים מילדים נזקקים לילדים העוסקים בנתינה ובסיוע לאחרים.

אנחנו רואים בילדים שלנו את מנהיגי העתיד של קהילותיהם ובמועדונית המלבבת שלנו מודל להצלחה ולתקווה. החזון שלנו הוא לחזק ולהרחיב את פעילות המועדונית לגדולים וללוות את הילדים עד סיום לימודיהם התיכוניים. עזרו לנו להגשים אותו בתרומות ובהתנדבות איתם ולמענם.